MOTOSKIJÖRING

Archív novinek

18.01.2019

Řády  pro hobby Orlický pohár 2019

Jezdec a lyžař

Do Orlického poháru budou přijati pouze jezdci, kteří v den závodu dosáhnou 16. let a více. Lyžař musí dosáhnout v den závodu minimálně 16.  let. Jezdec i lyžař musí předložit souhlas rodičů. Tato podmínka platí do dovršení 18. let. Souhlas je uveden v příloze a je platný na všechny závody tohoto poháru. Při každé administrativní přejímce bude ode všech přihlašovaných posádek vyžadován občanský průkaz k ověření věku.

Do závodu nebudou připuštěni jezdci i lyžaři s licencí pro rok 2019.

1.Přilba

Přilby musí být v souladu s pravidly , označeny jednou z oficiálních mezinárodních standardních známek,

2.Ochrana očí

Ochrana očí musí být nošena na startu každého tréninku, kvalifikace nebo závodu.

3.Motocykly

Závody jsou přípustné motocyklům, s funkčními brzdami, pérováním a jeho stav nesmí ohrozit jeho samého nebo kohokoli při závodě.Není dovoleno používat pneumatiky s protismykovými  hroty. Každý motocykl musí být opatřen účinným zadním blatníkem a tažným lanem o délce 5 m, které musí být ukončeno 1 uzlem.

4. Signalizace praporky:

ČERVENÝ PRAPOR-mávání STOP, povinné pro všechny

ŽLUTÝ PRAPOR v klidu NEBEZPEČÍ – jeď pomalu a obezřetně, zákaz předjíždění

ŽLUTÝ PRAPOR v pohybu bezprostřední nebezpečí, nepředjíždět, připrav

se   k zastavení

MODRÝ PRAPOR-mávání, pozor, předjíždí vás jezdec o kolo

ZELENÝ PRAPOR –volná dráha pro start

BÍLÁ S ČERVENÝM KŘÍŽEM-Nebezpečí bezprostřední-zdravotníci na trati, zákaz předjíždění, zákaz skoků, připrav se k zastavení, nejvyšší priorita

ČERNOBÍLÁ ŠACHOVNICE konec tréninku/závodu

TRÉNINK:

Jezdec  a lyžař musí ujet nejméně 1 kolo v tomto tréninku. Čas tréninku budu upřesněn při závodě.

PROSTOR STARTU

Šířka startovacího prostoru musí být minimálně 15 m. Startovací prostor bude vymezen 2 červenými čarami tak, aby dovoloval regulérní start všech jezdců. Startuje se pomocí startovacího zařízení pro motoskijöring nebo zeleným praporkem. Startovací rovina musí být v prvních 30 m široká min. 15 m. Start nesmí být do kopce.

Startovací prostor musí dovolovat start 12 dvojic z jedné řady. Start bude prováděn za pomoci jednotného startovacího zařízení. V případě jeho poruchy bude start proveden mávnutím zeleného praporku směrem nahoru.

Je zakázána jízda jezdce pro lyžaře v protisměru i mimo trať. Jízda je povolena pouze po směru jízdy nebo ve vyhrazeném prostoru mimo trať. Jinak je trestána vyloučením z jízdy. Jezdec může jet max. 2 kola za sebou bez lyžaře. Pokud se potom lyžař za něho nepřipojí, budou vyloučeni z příslušné jízdy.

Systém závodu

Na základě počtu převzatých posádek jury stanoví počet kvalifikačních, opravných, semifinálových jízd a toto ustanovení platí i pro finále „B“ a finále „A“. Jízdy budou bodovány podle umístění:

1. místo 20 bodů,  2.místo 17 bodů,3.místo 15 bodů,4. místo 13 bodů,

5. místo 11bodů, 6. místo 10 bodů, 7. místo 9 bodů, 8. místo 8 bodů

9. místo 7 bodů, 10. místo 6 bodů

Počty kol v jízdách budou určeny tak, aby předpokládaná doba jízdy byla min. 4. minuty u kvalifikačních jízd,  a min. 8 minut u finálových jízd. Vše se domluví při rozpravě s jezdci na konkrétním závodišti. Počet kol ve finále „B“ a finále „A“ musí být stejný.

V případě zhoršení sjízdnosti tratě může rozhodčí snížit počet kvalifikačních jízd.

Chování jezdců 

Jezdci musí být v takovém fyzickém a duševním stavu, aby byli schopni ovládat svoje motocykly, a, aniž by byli nebezpeční pro ostatní jezdce, členy týmů, činovníky, diváky, a ani ostatní osoby přítomné na příslušném podniku.

Jezdci jsou odpovědni za činnost členů jejich týmů.

Jezdci jsou povinni nahlásit jakékoliv zdravotní potíže nebo zranění lékařské službě. 

Jezdci musí uposlechnout oficiální vlajkové signály a tabule, které přinášejí informace a instrukce.

Jezdci nesou zodpovědnost za účast na všech setkáních a musí se řídit všemi informacemi a instrukcemi z tohoto setkání. 

Startovné 400,-Kč na posádku.

16.01.2019
Vážení přátelé.
Tak jsme se konečně dočkali. Jsem rád, že Vás mohu pozvat na 1. závod seriálu MČR v motoskijöringu "Orion-Shiva KTM Cup 2019", který se pojede tuto neděli 20.1.2019 v Klášterci nad Orlicí. Na známé trati "Kláštereckých břehů" budou k vidění zajímavé souboje našich nejlepších jezdců o body do MČR, ale i souboje začínajících a hobby jezdců v Orlickém poháru. 
 
Trať s délkou 1 okruhu 800 metrů je umístěna přímo v obci u fotbalového hřiště a je divácky přehledná. V Klášterci se v neděli MČR pojede už poosmnácté - poslední závod se jel v roce 2017 a své prozatím jediné vítězství získali Roman Mňuk se Zdeňkem Langerem. Svůj 4. mistrovský titul budou obhajovat domácí bratři Šrolerové. O vítězství budou určitě usilovat i další jezdci. Premiéru v MČR budou mít i loňští vítězové Orlického poháru Jurij Popovyč s Ladislavem Novotným. Diváci si tak určitě přijdou na své. Očeká se velké množství jezdců v MČR i v Orlickém poháru.
15.01.2019

Zdravím posádky motoskijöringu.

 

připravte se že, v Klášterci nad Orlicí začínají ranní přejímky 7.30 do 8.30 hod.

První kvalifikační jízdy Orlický pohár 9.15 do 9.45 hod. a MČR 9.45 do 10.05 hod.

10.15 hod. bude porada s jezdci.

Další časový rozvrh se dozvíte právě na poradě. S pozdravem Jari

13.01.2019

Zdravím,

narazil jsem na jezdce, kteří nevědí jakou licenci si pořídit na MČR V MOTOSKIJÖRINGU. 

Jezdec musí mít licenci NÁRODNÍ

Návod k použití Informačního systému

zde je odkaz: 

https://is.autoklub.cz/how-to/licence-application-moto

 

Odkaz pro přihlášení zde:

 

https://is.autoklub.cz/login?backlink=ytram

08.01.2019
Vážení přátelé.
Na televizní obrazovce neustále sledujeme, jak je hodně sněhu a ledu na dálnicích, běžných silnicích i na sportovištích. To ale bohužel neplatí pro naše motoskijöringová závodiště.
 
Pořádání úvodního podniku MČR v motoskijöringu 2018 se tak opět odkládá.
 
V neděli 13.1.2018 byl připravován závod v Rudníku. Ale na místním kynologickém cvičišti, kde se mělo jet, není dostatečná sněhová pokrývka a ani není promrzlý podklad. Pořadatelé se proto rozhodli uspořádat závod v náhradním termínu, t.j. v neděli   dne 27.1.2018.
 
Pro informaci posílám i novou verzi kalendáře MČR. Doufám, že Vám všem budu moci příští týden poskytnout lepší informaci.
 
01.01.2019
Vážení přátelé. Chci Vás všechny pozdravit v Novém roce a popřát hlavně hodně zdraví. 
 
Od pořadatele z Klášterce nad Orlicí jsem dnes obdržel informaci, že oficiálně ruší 1. závod MČR v motoskijöringu "Orion Shiva KTM Cup 2019", který se měl jet tuto neděli 6.1.2019.  Sněhové podmínky ještě nejsou takové, aby bylo možné uspořádat kvalitní mistrovský závod.
 
Organizátoři z místního SMK se samozřejmě nevzdávají a předběžně počítají s náhradním termínem závodu 20.1.2019. O dalším dění v motoskijöringu Vás budu informovat.
 
 
09.12.2018

 

   V Klášterci nad Orlicí se sešli 7.12.2018 všichni pořadatelé seriálu Mistrovství ČR v motoskijöringu 2019, který se pojede opět jako „Orion Shiva KTM Cup 2019“. Byly odsouhlaseny následující termíny závodů:

 

1. závod          neděle 6.1.2019                                Klášterec nad Orlicí   

2. závod          neděle 13.1.2019                              Rudník

3. závod          neděle 3.2.2019                                Dalečín

4. závod          neděle 10.2.2019                              Letohrad

5. závod          sobota 16.2.2019                              Chotčiny

6. závod          sobota 23.2.2019                              Dobřany v Orlických horách

 

   Pokud nám bude zima přát, odjedeme 21. sezónu mistrovských motoskijöringů. Když budou sněhové podmínky příznivé, seriál začne už 6.1.2019 na trati v Klášterci nad Orlicí, kde se historicky odjelo nejvíce mistrovských motoskijöringů (17). Druhý závod se pojede v Rudníku, kde se pořadatelé po 2 úspěšně odjetých závodech určitě zařadili mezi spolehlivé pořadatele.

   Po 20 letech se mistrovský motoskijöring vrací do Dalečína, kde se v prostorách motokrosového parkoviště závodních strojů pojede 3. závod. Další motoskijöring je připraven na trati u koupaliště v Letohradě, kde se vždy jezdí před slušnou diváckou návštěvou. Předposlední závod seriálu zavítá tradičně i do Jižních Čech, a to do Chotčin nedaleko Chýnova.

  Seriál „Orion Shiva KTM Cupu 2019“ v motoskijöringu vyvrcholí finálovým závodem v Dobřanech v Orlických horách. Tam se pojede na autokrosovém a motoskijöringovém závodišti „U hradu“. I zde mohou diváci očekávat napínavé souboje našich jezdců. Po závodě budou v Dobřanech i dekorování mistři České republiky 2019. Je škoda, že se do seriálu 2019 nepřihlásili tradiční moravští pořadatelé z Horního Města, kde se dosud odjelo 15 závodů MČR.

   Závody licenčních jezdců se pojedou stejným systémem, který se osvědčil v posledních sezónách. Hlavní program začne kvalifikačními jízdami, které vyvrcholí hlavní finálovou jízdou, ve které pojede 10 nejlepších dvojic. I nadále budou jezdci navíc získávat mistrovské body za první 3 místa v kvalifikaci.  Prvních 10 jezdců seriálu 2018 bude mít prioritní startovní čísla podle svého umístění. Mistrovský titul budou obhajovat 5-násobní mistři Patrik Šroler a Miroslav Šroler z Klášterce nad Orlicí – suverénně nějúspěšnější jezdci celé motoskijöringové hostorie.

   Zkrátka nepřijdou ani hobby jezdci bez licencí. Pojedou seriál 5 závodů „Orlického poháru“, a to na všech tratích kromě Chotčin.  Ale i Jihočeši počítají s organizací hobby závodu. Seriál bude vyhlášen společně s MČR po závěrečném závodu v Dobřanech v Orlických horách. Hobby jezdci nebudou ochuzeni ani o start v Chotčinách, kde pro ně pořadatelé uspořádají jednorázový závod. Potěšitelné je, že někteří přední jezdci z Orlického poháru přejdou pro rok 2019 do MČR.

   Brzy uvidíme, jaká bude zima. Můžeme si jen přát, aby k nám byla štědrá a poskytla všem našim pořadatelům dostatečný příděl sněhu. O dalším dění v motoskijöringu budeme samozřejmě pravidelně informovat.

  

 

 

  

  Josef Vašíček, 8.12.2018

08.12.2018

Kalendář  MČR ORION – SHIVA KTM Cup 2019

6.1.   Klášterec nad Orlicí

13.1. Rudník

3.2.   Dalečín

10.2. Letohrad

16.2. Chotčiny

23.2. Dobřany

 

 

Kalendář Orlického poháru při MČR

6.1.   Klášterec nad Orlicí

13.1. Rudník

3.2.   Dalečín

10.2. Letohrad

23.2. Dobřany

 

25.02.2018

Motoskijöring Dobřany:

 

   Na trati U hradu v Dobřanech v Orlických horách se mělo 24.2.2018 rozhodnout o nových motoskijöringových mistrech „Orion-Shiva KTM Cupu 2018“. Ale nakonec to bylo všechno jinak. Jak to? Přejmuto bylo celkem 18 dvojic do závodu. Jezdci absolvovali trénink, při následné rozpravě měli připomínky k trati. Hlavně se obávali o své lyžaře, protože se z trati uvolňovaly kameny. Po hlasování jezdců byl tak závod (poprvé za 20-letou historii MČR v motoskijöringu) zrušen. A tak výsledky MČR platily po 2. odjetém závodě v Rudníku.

 

   Ale divácí nebyli ochuzeni o závody, protože další seriál Orlický pohár pro nelicenční jezdce se jel. Pro jezdce MČR, kteří měli zájem, byl zorganizován volný závod. Do něho nakonec nastoupilo 8 dvojic. Po 3 kvalifikačních jízdách následovalo finále. Tam si nejlépe vedli Kylar s Majvaldem, když vedli od 2. kola až do cíle.

 

1. František Kylar –Tadeáš Majvald, Orion Racing Team-AMK Letohrad, Husqvarna 510 4T, 5:37,91

2. Vlastimil Strašík – Miroslav Chovanec, SMS motokrosu Morava, Honda 450 4T, 5:39,46

3. Martin Černý – Pavel Rychtařík, Automotoklub v AČR Dobřany, Suzuki 450 4T, 5:47,92

4. Zdeněk Vetešník – Jaroslav Procházka, SK Drak Dalečín z.s., Gas Gas 300 2T, 5:51,05

5. Pavel Křížek – Jan Kopecký, SMS motokrosu Pardubice, Honda 250 4T, 5:54,96

6. Pavel Šmahel – Jan Kopecký, SMX Racing Team Rudník, KTM 350 4T, 6:21,56

 

 

   V Orlickém poháru jelo 30 dvojic. Závod se tak jel normálním způsobem s 9 kvalifikačními jízdami,    které byly završeny jízdami finálovými B i A. Kvalifikaci vyhráli Hock s Bergerem před Popovyčem s Novotným, kteří byli na čele Orlického poháru. Finále A bylo dramatické. Na čele se objevili oba jezdci, kteří vyhráli kvalifikaci. Ale velký závod jeli rýmařovští Musil s Chovancem, kteří se dostali do čela. A když měli pád Popovyč s Novotným a později i Hock s Bergerem, jezdci z Rýmařova si už vítězství nenechali vzít. Ale o další místa na stupních vítězů se bojovalo až do konce. Úspěšnější byli Jerie s Rolfem, pro které to bylo letos nejlepší umístění. Na stupně se ještě dostali Kavka se Sabotou.

 

 

1. Oldřich Musil – David Chovanec, Rýmařov, Honda 450 4T, 5:32,00

2. Martin Jerie – Jakub Rolf, Jilemnice, Kawasaki 250 2T, 5:46,57

3. Jiří Kavka – Pavel Sabota, SMK Klášterec nad Orlicí, Honda 500 2T, 5:47,61

4. Tomáš Kolanda – Ladislav Fabián, Podlesí, KTM 450 4T, 5:48,55

5. Tomáš Janů – Ondřej Štiller, Retox Racing, Husaberg 300 2T, 5:55,40

6. Luboš Polišenský – Tomáš Kohout, Retox Racing, KTM 300 2T, 6:06,48

 

 

   Po závodě byli vyhlášeni nejúspěšnější jezdci. V MČR obhájili mistrovský titul bratři Šrolerové. Za nimi skončili se ztrátou 6 bodů  Lukáš Mohaut s Václavem Hotovým a Roman Mňuk se Zdeňkem Langerem. Jako skokané roku byli pro rok 2018 vyhodnoceni František Kylar s Tadeášem Majvaldem a jako nejlepší pořadatelé pak Horní Město, Rudník a Dobřany v Orlických horách. Byla škoda, že letošnímu seriálu příliš nepřálo počasí, protože 3 závody musely být odvolány úplně.

 

   Vyhlášen byl i dramatický Orlický pohár. I když Popovyčovi s Novotným nevyšel dobřanský závod, bodový náskok na ostatní jim stačil na celkové vítězství v seriálu. Chvíli to vypadalo, že jejich zaváhání využijí Kavka se Sabotou, ale o pouhé 2 body byli klášterečtí jezdci a vítězové Orlického poháru 2015 nakonec na 2. pozici. Díky vítězství v Dobřanech se na 3. pozici posunuli rýmařovští Musil s Chovancem.

 

Josef Vašíček                                                                     25.2.2018